Microsemi Corporation 1N5939PE3/TR12
Part No.:
1N5939PE3/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5939PE3/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
39 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 29.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5939PE3/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5939PE3/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5939PE3/TR12?
Image 1N5939PE3/TR12 1N5939PE3/TR8
Part Number 1N5939PE3/TR12 1N5939PE3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V 39 V
Tolerance ±20% ±20%
Power - Max 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms 45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 29.7 V 1 µA @ 29.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C