Micro Commercial Co 1N5942B3P-TP
Part No.:
1N5942B3P-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5942B3P-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 51V 3W DO41
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 38.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order 1N5942B3P-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5942B3P-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5942B3P-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5942B3P-TP.
Image 1N5942B3P-TP
Part Number 1N5942B3P-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 38.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)