Micro Commercial Co 1N5942BP-TP
Part No.:
1N5942BP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5942BP-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 51V 1.5W DO-41
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 38.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order 1N5942BP-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5942BP-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5942BP-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5942BP-TP.
Image 1N5942BP-TP
Part Number 1N5942BP-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 38.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)