onsemi 1N5946BRLG
Part No.:
1N5946BRLG
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5946BRLG.pdf
Description:
DIODE ZENER 75V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
75 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
140 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5946BRLG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5946BRLG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5946BRLG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5946BRLG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5946BRLG pin diagram, 1N5946BRLG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5946BRLG
Part Number 1N5946BRLG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 75 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 140 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C