Microsemi Corporation 1N5946CPE3/TR12
Part No.:
1N5946CPE3/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5946CPE3/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
75 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
140 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5946CPE3/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5946CPE3/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5946CPE3/TR12?
Image 1N5946CPE3/TR12 1N5946CPE3/TR8
Part Number 1N5946CPE3/TR12 1N5946CPE3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 75 V 75 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 140 Ohms 140 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 56 V 1 µA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C