Microsemi Corporation 1N5948BPE3/TR8
Part No.:
1N5948BPE3/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5948BPE3/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 91V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
91 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 69.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5948BPE3/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5948BPE3/TR8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5948BPE3/TR8?
Image 1N5948BPE3/TR12 1N5948BPE3/TR8
Part Number 1N5948BPE3/TR12 1N5948BPE3/TR8
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 91 V 91 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms 200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 69.2 V 1 µA @ 69.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C