onsemi 1N5948BRL
Part No.:
1N5948BRL
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5948BRL.pdf
Description:
DIODE ZENER 91V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
91 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 69.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5948BRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5948BRL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5948BRL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5948BRL.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5948BRL pin diagram, 1N5948BRL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5948BRLG 1N5948BRL
Part Number 1N5948BRLG 1N5948BRL
Manufacturer onsemi onsemi
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 91 V 91 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms 200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 69.2 V 1 µA @ 69.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C