Microsemi Corporation 1N5949AP/TR8
Part No.:
1N5949AP/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5949AP/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
100 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 76 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5949AP/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5949AP/TR8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5949AP/TR8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5949AP/TR8.
Image 1N5949AP/TR12 1N5949AP/TR8
Part Number 1N5949AP/TR12 1N5949AP/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 100 V 100 V
Tolerance ±10% ±10%
Power - Max 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 250 Ohms 250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 76 V 1 µA @ 76 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C