onsemi 1N5953BG
Part No.:
1N5953BG
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5953BG.pdf
Description:
DIODE ZENER 150V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
150 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
600 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5953BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5953BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5953BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5953BG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5953BG pin diagram, 1N5953BG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5953BG
Part Number 1N5953BG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 150 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 600 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C