onsemi 1N5955BRLG
Part No.:
1N5955BRLG
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5955BRLG.pdf
Description:
DIODE ZENER 180V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
180 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
900 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 136.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5955BRLG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5955BRLG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5955BRLG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5955BRLG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5955BRLG pin diagram, 1N5955BRLG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5955BRLG
Part Number 1N5955BRLG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 180 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 900 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 136.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C