onsemi 1N5956BRLG
Part No.:
1N5956BRLG
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5956BRLG.pdf
Description:
DIODE ZENER 200V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
1200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5956BRLG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5956BRLG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5956BRLG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5956BRLG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5956BRLG pin diagram, 1N5956BRLG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5956BRLG
Part Number 1N5956BRLG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 1200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C