Microsemi Corporation 1N5956CP/TR12
Part No.:
1N5956CP/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5956CP/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
1200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5956CP/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5956CP/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5956CP/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5956CP/TR12.
Image 1N5956CP/TR12 1N5956CPE3/TR12 1N5956CP/TR8 1N5956CPE3/TR8
Part Number 1N5956CP/TR12 1N5956CPE3/TR12 1N5956CP/TR8 1N5956CPE3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200 V 200 V 200 V 200 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 1.5 W 1.5 W 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1200 Ohms 1200 Ohms 1200 Ohms 1200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 152 V 1 µA @ 152 V 1 µA @ 152 V 1 µA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C