Microchip Technology 1PMT4107CE3/TR13
Part No.:
1PMT4107CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics1PMT4107CE3/TR13.pdf
Description:
DIODE ZENER 13V 1W DO216
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWERMITE®
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 9.87 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-216
1. How to order 1PMT4107CE3/TR13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1PMT4107CE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1PMT4107CE3/TR13?
Image 1PMT4107CE3/TR13 1PMT4107CE3/TR7
Part Number 1PMT4107CE3/TR13 1PMT4107CE3/TR7
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series POWERMITE® POWERMITE®
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V 13 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms 200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 9.87 V 50 nA @ 9.87 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA 1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C