Microchip Technology 1PMT5928BE3/TR13
Part No.:
1PMT5928BE3/TR13
Datasheet:
DeepFinds Electronics1PMT5928BE3/TR13.pdf
Description:
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order 1PMT5928BE3/TR13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1PMT5928BE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1PMT5928BE3/TR13?
Image 1PMT5928BE3/TR13 1PMT5928BE3/TR7
Part Number 1PMT5928BE3/TR13 1PMT5928BE3/TR7
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V 13 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms 7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 9.9 V 1 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C