Panasonic Electronic Components 20SEP100MX+T
Part No.:
20SEP100MX+T
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics20SEP100MX+T.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V TH
Manufacturer:
Series:
OS-CON™, SEP
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
35mOhm
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
128.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.57 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order 20SEP100MX+T on DeepFinds Electronics?
3. Are the 20SEP100MX+T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 20SEP100MX+T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 20SEP100MX+T.
Image 20SEP100MX 20SEP100MX+T
Part Number 20SEP100MX 20SEP100MX+T
Manufacturer Panasonic Electronic Components Panasonic Electronic Components
Series OS-CON™, SEP OS-CON™, SEP
Packaging Bulk Cut Tape (CT)
Product Status Active Active
Type Polymer Polymer
Capacitance 100 µF 100 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 20 V 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm 35mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Features - -
Ripple Current @ Low Frequency 128.5 mA @ 120 Hz 128.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.57 A @ 100 kHz 2.57 A @ 100 kHz
Impedance - -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm)