Panasonic Electronic Components 25SVPF56M
Part No.:
25SVPF56M
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics25SVPF56M.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 56UF 20% 25V SMD
Manufacturer:
Series:
OS-CON™, SVPF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.8 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order 25SVPF56M on DeepFinds Electronics?
3. Are the 25SVPF56M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 25SVPF56M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 25SVPF56M.
7.How to contact us to get technical supports, such as 25SVPF56M pin diagram, 25SVPF56M datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 25SVPF56M
Part Number 25SVPF56M
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series OS-CON™, SVPF
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 56 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)