Microsemi Corporation 2EZ130DE3/TR8
Part No.:
2EZ130DE3/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ130DE3/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 130V 2W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
130 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
400 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 98.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ130DE3/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ130DE3/TR8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ130DE3/TR8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ130DE3/TR8.
Image 2EZ130DE3/TR12 2EZ130DE3/TR8
Part Number 2EZ130DE3/TR12 2EZ130DE3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 130 V 130 V
Tolerance ±20% ±20%
Power - Max 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 400 Ohms 400 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 98.8 V 500 nA @ 98.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C