Microsemi Corporation 2EZ140D5
Part No.:
2EZ140D5
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ140D5.pdf
Description:
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
140 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
500 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 106.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ140D5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ140D5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ140D5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ140D5.
7.How to contact us to get technical supports, such as 2EZ140D5 pin diagram, 2EZ140D5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 2EZ140D5
Part Number 2EZ140D5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 140 V
Tolerance ±5%
Power - Max 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 500 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 106.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C