Microsemi Corporation 2EZ150D5
Part No.:
2EZ150D5
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ150D5.pdf
Description:
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
150 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
575 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ150D5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ150D5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ150D5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ150D5.
7.How to contact us to get technical supports, such as 2EZ150D5 pin diagram, 2EZ150D5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 2EZ150D5 2EZ150D5/TR12 2EZ150D5E3/TR12 2EZ150D5/TR8 2EZ150D5E3/TR8
Part Number 2EZ150D5 2EZ150D5/TR12 2EZ150D5E3/TR12 2EZ150D5/TR8 2EZ150D5E3/TR8
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 150 V 150 V 150 V 150 V 150 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 575 Ohms 575 Ohms 575 Ohms 575 Ohms 575 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C