Microsemi Corporation 2EZ18D5/TR8
Part No.:
2EZ18D5/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ18D5/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 13.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ18D5/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ18D5/TR8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ18D5/TR8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ18D5/TR8.
Image 2EZ18D5DO41E3 2EZ18D5/TR8 2EZ18D5E3/TR8
Part Number 2EZ18D5DO41E3 2EZ18D5/TR8 2EZ18D5E3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V 18 V 18 V
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 13.7 V 500 nA @ 13.7 V 500 nA @ 13.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C