Microsemi Corporation 2EZ200D5
Part No.:
2EZ200D5
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ200D5.pdf
Description:
DIODE ZENER 200V 2W DO204AL
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
900 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ200D5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ200D5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ200D5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ200D5.
7.How to contact us to get technical supports, such as 2EZ200D5 pin diagram, 2EZ200D5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 2EZ200D5DO41E3 2EZ200D5 2EZ200D5/TR12 2EZ200D5E3/TR12 2EZ200D5/TR8
Part Number 2EZ200D5DO41E3 2EZ200D5 2EZ200D5/TR12 2EZ200D5E3/TR12 2EZ200D5/TR8
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200 V 200 V 200 V 200 V 200 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 900 Ohms 900 Ohms 900 Ohms 900 Ohms 900 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C