Microsemi Corporation 2EZ47D5DO41E3
Part No.:
2EZ47D5DO41E3
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ47D5DO41E3.pdf
Description:
DIODE ZENER 47V 2W DO204AL
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 35.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ47D5DO41E3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ47D5DO41E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ47D5DO41E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ47D5DO41E3.
Image 2EZ47D5DO41E3
Part Number 2EZ47D5DO41E3
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V
Tolerance ±5%
Power - Max 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 35.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C