Microsemi Corporation 2EZ5.1D5DO41E3
Part No.:
2EZ5.1D5DO41E3
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ5.1D5DO41E3.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ5.1D5DO41E3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ5.1D5DO41E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ5.1D5DO41E3?
Image 2EZ5.1D5DO41E3 2EZ51D5DO41E3 2EZ56D5DO41E3 2EZ56D5 2EZ5.1D5
Part Number 2EZ5.1D5DO41E3 2EZ51D5DO41E3 2EZ56D5DO41E3 2EZ56D5 2EZ5.1D5
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued Discontinued Discontinued Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 51 V 56 V 56 V 5.1 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohms 48 Ohms 55 Ohms 55 Ohms 3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 500 nA @ 38.8 V 500 nA @ 42.6 V 500 nA @ 42.6 V 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C