Microsemi Corporation 2EZ6.2D5DO41E3
Part No.:
2EZ6.2D5DO41E3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ6.2D5DO41E3.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ6.2D5DO41E3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ6.2D5DO41E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ6.2D5DO41E3?
Image 2EZ62D5/TR8 2EZ6.2D5DO41E3 2EZ6.8D5DO41E3 2EZ62D5DO41E3 2EZ6.2D5
Part Number 2EZ62D5/TR8 2EZ6.2D5DO41E3 2EZ6.8D5DO41E3 2EZ62D5DO41E3 2EZ6.2D5
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued Discontinued Discontinued Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 62 V 6.2 V 6.8 V 62 V 6.2 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 1.5 Ohms 2 Ohms 60 Ohms 1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 47.1 V 5 µA @ 3 V 5 µA @ 4 V 500 nA @ 47.1 V 5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C