Microsemi Corporation 2EZ7.5D5DO41E3
Part No.:
2EZ7.5D5DO41E3
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ7.5D5DO41E3.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ7.5D5DO41E3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ7.5D5DO41E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ7.5D5DO41E3?
Image 2EZ7.5D5DO41E3 2EZ75D5DO41E3
Part Number 2EZ7.5D5DO41E3 2EZ75D5DO41E3
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V 75 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 5 V 500 nA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C