Microsemi Corporation 2EZ91D5DO41E3
Part No.:
2EZ91D5DO41E3
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ91D5DO41E3.pdf
Description:
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
91 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
125 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 69.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 2EZ91D5DO41E3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2EZ91D5DO41E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2EZ91D5DO41E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2EZ91D5DO41E3.
Image 2EZ91D5DO41E3
Part Number 2EZ91D5DO41E3
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 91 V
Tolerance ±5%
Power - Max 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 125 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 69.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C