YAGEO 2RH1600L-8/B
Part No.:
2RH1600L-8/B
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Package:
Axial Cylinder
Datasheet:
DeepFinds Electronics2RH1600L-8/B.pdf
Description:
GDT 1600V 2.5KA 2 POLE TH
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
Axial Cylinder
Series:
2R-8x8
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - DC Spark Over (Nom):
1600 V
Impulse Discharge Current (8/20µs):
2500A (2.5kA)
Tolerance:
±20%
Number of Poles:
2
Fail Short:
No
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order 2RH1600L-8/B on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2RH1600L-8/B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2RH1600L-8/B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2RH1600L-8/B.
Image 2RH1600L-8/TR 2RH1600L-8/B
Part Number 2RH1600L-8/TR 2RH1600L-8/B
Manufacturer YAGEO YAGEO
Package/Case Axial Cylinder Axial Cylinder
Series 2R-8x8 2R-8x8
Packaging Tape & Reel (TR) Box
Product Status Active Active
Voltage - DC Spark Over (Nom) 1.6 kV 1600 V
Impulse Discharge Current (8/20µs) 2500A (2.5kA) 2500A (2.5kA)
Tolerance ±20% ±20%