Rohm Semiconductor 2SA2018E3HZGTL
Part No.:
2SA2018E3HZGTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
SC-75, SOT-416
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SA2018E3HZGTL.pdf
Description:
TRANS NPN 12V 0.5A EMT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-75, SOT-416
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
500 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
12 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 10mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
270 @ 10mA, 2V
Power - Max:
150 mW
Frequency - Transition:
260MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMT3
1. How to order 2SA2018E3HZGTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SA2018E3HZGTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SA2018E3HZGTL?
Image 2SA2018E3HZGTL
Part Number 2SA2018E3HZGTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-75, SOT-416
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 500 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 12 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 10mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 270 @ 10mA, 2V
Power - Max 150 mW
Frequency - Transition 260MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)