Rohm Semiconductor 2SA2071P5T100Q
Part No.:
2SA2071P5T100Q
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SA2071P5T100Q.pdf
Description:
TRANS PNP 60V 3A MPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
3 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
60 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
500mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 2V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
180MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SA2071P5T100Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SA2071P5T100Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SA2071P5T100Q?
Image 2SA2071P5T100Q
Part Number 2SA2071P5T100Q
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 3 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 500mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 2V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 180MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)