Rohm Semiconductor 2SAR340PT100Q
Part No.:
2SAR340PT100Q
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SAR340PT100Q.pdf
Description:
TRANS PNP 400V 0.1A MPT3
Package/Case:
TO-243AA
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
100 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
400 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
400mV @ 2mA, 20mA
Current - Collector Cutoff (Max):
10µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
82 @ 10mA, 10V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SAR340PT100Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SAR340PT100Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SAR340PT100Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2SAR340PT100Q.
Image 2SAR340PT100Q
Part Number 2SAR340PT100Q
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 400 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 2mA, 20mA
Current - Collector Cutoff (Max) 10µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 82 @ 10mA, 10V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition -
Operating Temperature 150°C (TJ)