Rohm Semiconductor 2SAR372P5T100R
Part No.:
2SAR372P5T100R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SAR372P5T100R.pdf
Description:
TRANS PNP 120V 0.7A MPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
700 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
360mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 5V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
300MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SAR372P5T100R on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SAR372P5T100R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SAR372P5T100R?
Image 2SAR372P5T100R
Part Number 2SAR372P5T100R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 700 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 360mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 5V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 300MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)