Rohm Semiconductor 2SAR554PHZGT100
Part No.:
2SAR554PHZGT100
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SAR554PHZGT100.pdf
Description:
TRANS PNP 80V 1.5A SOT-89
Shipping
Inventory:614
Package/Case:
TO-243AA
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
400mV @ 25mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 3V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
340MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOT-89
1. How to order 2SAR554PHZGT100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SAR554PHZGT100 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SAR554PHZGT100?
Image 2SAR554PHZGT100
Part Number 2SAR554PHZGT100
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 25mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 3V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 340MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)