Rohm Semiconductor 2SB1188T100R
Part No.:
2SB1188T100R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SB1188T100R.pdf
Description:
TRANS PNP 32V 2A MPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
32 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
800mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
180 @ 500mA, 3V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
100MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SB1188T100R on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SB1188T100R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SB1188T100R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2SB1188T100R.
Image 2SB1188T100R
Part Number 2SB1188T100R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 32 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 800mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 180 @ 500mA, 3V
Power - Max 2 W
Frequency - Transition 100MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)