Rohm Semiconductor 2SB1386T100Q
Part No.:
2SB1386T100Q
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SB1386T100Q.pdf
Description:
TRANS PNP 20V 5A MPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
20 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1V @ 100mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 500mA, 2V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
120MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SB1386T100Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SB1386T100Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SB1386T100Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2SB1386T100Q.
Image 2SB1386T100Q
Part Number 2SB1386T100Q
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1V @ 100mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max) 500nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 500mA, 2V
Power - Max 2 W
Frequency - Transition 120MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)