Rohm Semiconductor 2SC4132T100R
Part No.:
2SC4132T100R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SC4132T100R.pdf
Description:
TRANS NPN 120V 2A MPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
2V @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
180 @ 100mA, 5V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
80MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SC4132T100R on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SC4132T100R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SC4132T100R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2SC4132T100R.
Image 2SC4132T100R
Part Number 2SC4132T100R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 2V @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 180 @ 100mA, 5V
Power - Max 2 W
Frequency - Transition 80MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)