Rohm Semiconductor 2SCR293PFRAT100
Part No.:
2SCR293PFRAT100
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SCR293PFRAT100.pdf
Description:
TRANS NPN 30V 1A MPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Product Status:
Not For New Designs
Current - Collector (Ic) (Max):
1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
350mV @ 25mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
270 @ 100mA, 2V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
320MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SCR293PFRAT100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SCR293PFRAT100 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SCR293PFRAT100?
Image 2SCR293PFRAT100
Part Number 2SCR293PFRAT100
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 350mV @ 25mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 270 @ 100mA, 2V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 320MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)