Rohm Semiconductor 2SCR372P5T100Q
Part No.:
2SCR372P5T100Q
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SCR372P5T100Q.pdf
Description:
TRANS NPN 120V 0.7A MPT3
Product Status:
Active
Current - Collector (Ic) (Max):
700 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 5V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
220MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
MPT3
1. How to order 2SCR372P5T100Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SCR372P5T100Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SCR372P5T100Q?
Image 2SCR372P5T100Q
Part Number 2SCR372P5T100Q
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 700 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 5V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 220MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)