Rohm Semiconductor 2SCR372PFRAT100Q
Part No.:
2SCR372PFRAT100Q
Description:
TRANS NPN 120V 0.7A MPT3
Product Status:
Not For New Designs
Current - Collector (Ic) (Max):
700 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 5V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
220MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
MPT3
1. How to order 2SCR372PFRAT100Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SCR372PFRAT100Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SCR372PFRAT100Q?
Image 2SCR372PFRAT100Q
Part Number 2SCR372PFRAT100Q
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 700 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 5V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 220MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)