Rohm Semiconductor 2SCR544PHZGT100
Part No.:
2SCR544PHZGT100
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SCR544PHZGT100.pdf
Description:
TRANS NPN 30V 2A SOT-89
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 50mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 3V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
320MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89
1. How to order 2SCR544PHZGT100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SCR544PHZGT100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SCR544PHZGT100?
Image 2SCR544PHZGT100
Part Number 2SCR544PHZGT100
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 50mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 3V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 320MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)