Rohm Semiconductor 2SCR544PT100
Part No.:
2SCR544PT100
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SCR544PT100.pdf
Description:
TRANS NPN 80V 2.5A MPT3
Current - Collector (Ic) (Max):
2.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 50mA, 1A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 3V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
280MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SCR544PT100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SCR544PT100 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SCR544PT100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2SCR544PT100.
Image 2SCR544PT100
Part Number 2SCR544PT100
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 2.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 50mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 3V
Power - Max 2 W
Frequency - Transition 280MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)