Rohm Semiconductor 2SCR554PHZGT100
Part No.:
2SCR554PHZGT100
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SCR554PHZGT100.pdf
Description:
TRANS NPN 80V 1.5A SOT-89
Shipping
Inventory:125
Current - Collector (Ic) (Max):
1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 25mA, 500mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 3V
Power - Max:
500 mW
Frequency - Transition:
300MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOT-89
1. How to order 2SCR554PHZGT100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SCR554PHZGT100 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SCR554PHZGT100?
Image 2SCR554PHZGT100
Part Number 2SCR554PHZGT100
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 25mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 3V
Power - Max 500 mW
Frequency - Transition 300MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)