Rohm Semiconductor 2SCR554PT100
Part No.:
2SCR554PT100
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SCR554PT100.pdf
Description:
TRANS NPN 80V 1.5A MPT3
Product Status:
Active
Current - Collector (Ic) (Max):
1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 25mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 100mA, 3V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
300MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
MPT3
1. How to order 2SCR554PT100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SCR554PT100 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SCR554PT100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2SCR554PT100.
Image 2SCR554PT100
Part Number 2SCR554PT100
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 25mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 3V
Power - Max 2 W
Frequency - Transition 300MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)