Rohm Semiconductor 2SD2662T100
Part No.:
2SD2662T100
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-243AA
Datasheet:
DeepFinds Electronics2SD2662T100.pdf
Description:
TRANS NPN 30V 1.5A MPT3
Shipping
Inventory:455
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
350mV @ 50mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
270 @ 100mA, 2V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
330MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MPT3
1. How to order 2SD2662T100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2SD2662T100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2SD2662T100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2SD2662T100.
Image 2SD2662T100
Part Number 2SD2662T100
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 1.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 350mV @ 50mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 270 @ 100mA, 2V
Power - Max 2 W
Frequency - Transition 330MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)