STMicroelectronics 2STBN15D100T4
Part No.:
2STBN15D100T4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds Electronics2STBN15D100T4.pdf
Description:
TRANS NPN DARL 100V 12A TO263
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
NPN - Darlington
Current - Collector (Ic) (Max):
12 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.3V @ 4mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max):
100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
750 @ 3A, 3V
Power - Max:
70 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order 2STBN15D100T4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 2STBN15D100T4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2STBN15D100T4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2STBN15D100T4.
Image 2STBN15D100T4
Part Number 2STBN15D100T4
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Transistor Type NPN - Darlington
Current - Collector (Ic) (Max) 12 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.3V @ 4mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max) 100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 750 @ 3A, 3V
Power - Max 70 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature 150°C (TJ)