Microsemi Corporation 3EZ100D/TR8
Part No.:
3EZ100D/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ100D/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
100 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
160 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 76 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 3EZ100D/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ100D/TR8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ100D/TR8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3EZ100D/TR8.
Image 3EZ100D/TR8
Part Number 3EZ100D/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 100 V
Tolerance ±20%
Power - Max 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 160 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 76 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C