onsemi 3EZ10D5G
Part No.:
3EZ10D5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ10D5G.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 7.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 3EZ10D5G on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ10D5G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ10D5G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3EZ10D5G.
7.How to contact us to get technical supports, such as 3EZ10D5G pin diagram, 3EZ10D5G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3EZ10D5G
Part Number 3EZ10D5G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 7.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C