Microsemi Corporation 3EZ150D5E3/TR12
Part No.:
3EZ150D5E3/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ150D5E3/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
150 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
550 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 3EZ150D5E3/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ150D5E3/TR12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ150D5E3/TR12?
Image 3EZ150D5E3/TR12 3EZ150D5E3/TR8
Part Number 3EZ150D5E3/TR12 3EZ150D5E3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 150 V 150 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 550 Ohms 550 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C