onsemi 3EZ15D5RLG
Part No.:
3EZ15D5RLG
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ15D5RLG.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
5.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 3EZ15D5RLG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ15D5RLG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ15D5RLG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3EZ15D5RLG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 3EZ15D5RLG pin diagram, 3EZ15D5RLG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3EZ15D5RLG
Part Number 3EZ15D5RLG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 5.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C