Microsemi Corporation 3EZ160DE3/TR12
Part No.:
3EZ160DE3/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ160DE3/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
160 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
625 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 121.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 3EZ160DE3/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ160DE3/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ160DE3/TR12?
Image 3EZ160DE3/TR12 3EZ160DE3/TR8
Part Number 3EZ160DE3/TR12 3EZ160DE3/TR8
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 160 V 160 V
Tolerance ±20% ±20%
Power - Max 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 625 Ohms 625 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 121.6 V 500 nA @ 121.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C