Microsemi Corporation 3EZ180DE3/TR12
Part No.:
3EZ180DE3/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ180DE3/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 180V 3W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
180 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
700 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 136.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 3EZ180DE3/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ180DE3/TR12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ180DE3/TR12?
Image 3EZ180DE3/TR12
Part Number 3EZ180DE3/TR12
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 180 V
Tolerance ±20%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 700 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 136.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C